Video Boyutunu Kalite Kaybı Olmadan Nasıl Yapabilirsiniz?

Video Boyutunu Kalite Kaybı Olmadan Nasıl Yapabilirsiniz?Nerdeyse her an elimizden düşürmediğimiz telefonlar ile en sık yapılan sosyal ağlardan sonra fotoğraf ve video çekmektir. Özel günlerde, bilgisayarda oynadığınız oyunların bazı kısımlarını vb. birçok yöntemler ile her anınızı kayıtlayabiliyorsunuz. Fakat videoların paylaşımında büyük boyut ve yüksek çözünürlük etkenleri gibi engellerle karşılaşmanız kaçınılmaz oluyor. GB Boyut sınırlandırılması yüzünden internet üzerinden video paylaşmak mümkün olmuyor. İnternete yüksek boyutlu videoları yükleme ülkemizde çok yavaş işlediğinden ötürü yapılamıyor. Dezavantajı çok olan yüksek boyutlu videoların paylaşılması için video boyutunun küçültmesi gerekiyor.

Video Küçültme Programı İçin Hangi Program Kullanmak Gerekiyor?

Ücretsiz video küçültme programları mevcut. Bunlardan bir tanesi Handbrake ve Freemake Video Convert. İki yazılım video küçültme konusunda oldukça başarılı ve işinizi oldukça kolaylaştırmak için kullanıma sunuluyor.

HandBrake Video Küçültme Programı

Video Boyutunu Kalite Kaybı Olmadan Nasıl Yapabilirsiniz?Handbrake programını kendi sitesi üzerinden ücretsiz bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulumunu yapıyorsunuz. Programı açtıktan sonra küçültmek istediğiniz videonun ses kalitesi düşmemesi için yapılması gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Sol üst tarafta Source kısmına gelerek file yazısına tıklayarak küçültmek istenilen videonuzu programdan Audio menüsü seçilerek video üzerinde bulunan ses listesi meydana gelecektir. Bu ayarlar sayesinde videodan istemediğiniz sesleri silebilir veya videonuzu sessiz konuma getirebilirsiniz. Codec menüsünden ACC ve MP3 seçiyorsunuz. Videonuz üzerinde yapılacak bir kaç ayar daha bulunmakta. Program menüsünden, Video codec listesinden H.264 seçiyorsunuz. FPS ayarı 30’a ayarına getiriyorsunuz. FPS ayarını yüksek tutmaya çalışın çünkü ne kadar yüksek olursa o kadar çözünürlük kalitesi artmış oluyor. Container kısmından video formatı MP4 getirin. Videonuzun çözünürlük ayarı için, Picture menüsü, standart çözünürlük formatına dönüştürmek istediğiniz video 720p kalitesi normal görüntü alırken, 4K çözünürlüğe sahip cihazda video izleyecekseniz eğer 720p üzerine çıkmanız gerekiyor.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın