Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Depolama alanları dolan telefonlar zamanla sorun yaratmaya başlıyor. Küçük ama aşılmayacak problem değildir hafıza temizleme yöntemi. Eskiden çok küçük boyutlarla piyasaya sunulan cep telefonları zaman ilerledikçe akıllı telefonlar ve hafıza deposu arttırılmış olarak kullanıcılarına tanıtıldı. Fakat bellek kapasitesi ne kadar çok artmış olsa da hafıza sorunu birçok kullanıcıya sorun çıkartmıştır. Birden bire dolan hafızalar fotoğraf çekerken, müzik çalma listesini oluştururken sıkıntı haline geliyor. Telefonlarınızda gereksiz uygulamaları silip boş alanlara yer açmak için bazı ipuçları mevcut.

Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Akıllı Telefonlarda Hafıza Temizleme YöntemleriTelefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Belki de hiç akıllara gelmeyecek telefon uygulamaları hafızaların gereksiz dolmasına neden oluyor. Google Map uygulamasında ana menü kısmında yer alan çevrim içi menüsünde bulunan bölgelere dokunun ve silmeye başlayın. Tekrar etmemesi için 30 gün boyunca otomatik silme ayarını uygulayın.

Müzik Oynatma Listeleri

Telefonlardaki müziklerin sürekli başka dosyaya taşınması hafızanın aşırı dolması demek oluyor. Google Play Music uygulamasında ayarlar kısmından indirmeleri yönet seçilir ise telefonunuzda bulunan listeler kaldırılır ve hafızanız bir nebze rahatlamış olur.

Fotoğraf ve Videoları Kaldırın

Kimse fotoğraf ve videolarını silmek istemez. Hatıra olarak telefonların bir köşesinde bulunsun ister fakat hafızanızın yüzde 80 dilimlik kısmını doldurmuş olursunuz. Fotoğraf ve videolarınızın yedeğini Google Photos uygulamasından mail adresinize yedeklerseniz büyük miktarda hafıza alanı açılmış olur.

Tarayıcı Geçmişini Temizleme

İnternet üzerinden indirilen dosyaların silinmesi gereklidir. Android telefonlarda indirilenler uygulamasındaki geçmişi mutlaka temizleyin. İOS bu konuda daha duyarlı kalmış ve kayıtlı fotoğraflar kısmında saklamaya devam ediyor. Tarayıcılardaki site geçmişi ve önbellekleri düzenli olarak silmeye özen gösterin.

Unutulan Oyunları Silin

Oynamadığınız oyunlarla dolu telefon sayfalarına bir göz atmak da fayda var. Merak edilip indirilen oyunlar silinmeyi unutulduğu takdirde hafızanızı fazlası ile doldurmaya yetiyor. Oyunları silerek telefon hafızanızı temizlemiş olursuz.

 

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın