İnternet Hızını Ölçmeniz İçin Yöntemler

İnternet bağlantısı olmayan ev ve iş yeri neredeyse yok gibi. Her ev ve iş yeri farklı internet servis sağlayıcılarından yararlanıyor. Kullandıkları donanımlarda farklı olabiliyor mesela, kablolu ya da kablosuz modemlere ihtiyaç duyabiliyorlar. Ancak yine de kablo olsun olmasın hız sorunu ile karşılaşmak kaçınılmaz oluyor.

Servis Ağ Hızınızdan Ne Kadar Eminsiniz?

İnternet Hızını Ölçmeniz İçin Yöntemler

Genellikle ülke çapında en büyük sorun kaynağı servis sağlayıcılardan meydana geliyor. Bazı denetlemelerin eksik olması, tüketici haklarının önemsenmemesi gibi durumlarda ülkemizde yeterince değer verilmediğini görüyoruz. İnterneti hızlı kullanmak için verilen sözler genelde hep alt sınırda kalıyor.

Örnek verilecek olursa 16 Mbit hız sınırını kullanan kullanıcılar 4 Mbit’e kadar hız alabiliyorlar. Bunların yanı sıra adil kullanım hakkı internet hızlarını kotanın aşılması halinde daha çok yavaş hıza çekiyor. Kullanmış olduğunuz internet hızınızı öğrenmenin yolu, Speedtest hizmetine başvurabiliyorsunuz. Bu sayede internet hızınızın düşük olduğunu tespit etmeniz durumunda ilgili yerlere hızınızın artması için başvuru talebinde bulunuyorsunuz.

Speedtest’in yaptığı iş bağlantı hızı ve gecikmesini kontrol ediyor. Bu hizmeti kullanırken bilgisayara kablo ile bağlantınız olması gerekiyor ve başka hiç bir yazılımın bilgisayarınızda açık olmadığından emin olun.

İnternet Hızını Ölçmeniz İçin YöntemlerKablosuz Modem Kontrolleri

Eğer hızınızda servis sağlayıcılarından kaynaklı problem yoksa modeminizin ayarlarına bakmanız gerekli. Modem ile router kullanılırken cihaz arasında ne kadar çok kapı ve duvar olursa hızınızın düşmesi kaçınılmaz olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için modemi uygun bir yere taşımak daha doğru olacaktır.

Kablosuz Modem Yerine Ethernet Kablosu İle Bağlantı Kurmak

Kablo kirliliğinden rahatsız olmuyorsanız, online oyun oynamayı seviyorsanız kablosuz modemde çok fazla hız düşme sorunu yaşarsınız. Kablo ile bağlantı tercih etmenizin faydası düşük ping almanız ve yüksek hız ile bağlantı hızınız düşmemiş olacak.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın